Na današnji dan 14. 3. obeležujemo »DAN ŠTEVILA PI”. V ameriškem formatu se ta datum napiše tako kot začetek števila pi – 3.14.

Na ta dan na ljubljanski fakulteti za matematiko in fiziko (FMF), vsako leto poteka tekmovanje v recitiranju števila pi.
Tudi na OŠ Pivka obeležujemo ta dan, saj že ves teden vpeljujemo število PI, v izračunavanje obsega kroga. Čestitala bi učencu 8. a razreda Nejcu Kristanu, ki se je v enem dnevu naučil in pred celim razredom zrecitiral 54 decimalk števila PI.
Število PI je samo po sebi zelo zanimivo, je količnik med obsegom in premerom kroga in je iracionalno število. Prvi ga je uveljavil William Jones, matematična avtoriteta tedanjega časa. Vendar so se ukvarjali s približkom tega števila že 4 tisoč let nazaj v antični Grčiji. Mnogo mnogo let kasneje okoli leta 1600 pa se je začel ˝razvoj˝ števila PI. Tudi Slovenci smo nekako vpleteni v ta razvoj. Malo več kot 50 let je Slovenec Jurij Vega držal svetovni rekord z največ pravilnih zapisanih decimalk tega števila. Dan danes je teh decimalk na milijarde. Število PI nastopa v mnogih problemih z različnih področij matematike in še vedno vznemirja vedoželjnost ljudi, zato ga že dolgo poskušajo čim bolj natančno izračunati.
učiteljica matematike Nataša